Pozycjonowanie strony w technologii FLASH

pozycjonowanie strony w technologii flash

Strony wykonane w technologii FLASH są efektywne, przyciągają wzrok, robią wrażenie. Jej wygląd, animacje, funkcjonalność potrafią zachwycić i pozostać w pamięci odwiedzającego na długi czas. Nierzadko wchodzą oni ponownie na stronę tylko ze względu na jej wygląd. Jednak okazuję się, że często musimy wybrać – albo strona, która zostaje w pamięci, przyciąga, zachwyca i sprawia, że chce się na niej zostać na dłużej, ale rzadko odwiedzana, albo taka, która nie jest tak zjawiskowa i fenomenalna ale odwiedza ją dużo więcej. Dlaczego nie można mieć obu rzeczy na raz?

Indeksacja strony

Problemem przy stronach flashowych jest ich pozycjonowanie. Niestety nie wszystkie roboty wyszukiwarek potrafią prawidłowo zaindekeksować pliki z rozszerzeniem SWF (czyli pliki Flash). Często po odwiedzeniu strony przez robota okazuje się, że strona posiada jedynie tytuł i meta tagi, ponieważ roboty nie widzą niczego poza tymi danymi. Co nam więc po stronie, która ładnie wygląda, jeżeli nie zostaje zaindeksowana i użytkownicy czy potencjalni klienci nie mogą na nią trafić? Taka strona staje się zwyczajnie bezużyteczna.

Treść strony

Odkąd Google wprowadziło znaczące zmiany w swoich algorytmach większą rolę zaczęła odgrywać unikatowa i wartościowa treść. Ponadto strony flashowe często zamiast treści mają elementy graficzne, przez co dla wyszukiwarki stają się kompletnie bezużyteczne.

 

Czego nie zaindeksuje nam Google?

Na dołączonym poniżej zdjęciu widzimy screen Menu stworzonego za pomocą technologii Flash. Wszystkie jego części to grafika, nie tekst. Jeżeli robot trafi na taką stronę może się okazać, że nie trafi na żadną inną podstronę naszego serwisu prócz strony głównej. W efekcie podstrony nie zostaną zaindeksowane a to może mieć fatalne skutki w wynikach wyszukiwarki. Nawet same wskazówki od Google mówią nam, że opieranie strony na Flashu jest dla nas niekorzystne a tak wykonaną stronę określają jako „trudno dostępną dla wyszukiwarki”. Ale nie patrzmy jedynie na roboty i wyszukiwarki, w końcu strona jest dla ludzi, nie dla robotów a ludziom FLASH się podoba. Ale czy na pewno ma same plusy? Wystarczy pomyśleć  o użytkownikach korzystających z niestandardowych przeglądarek (lub telefonów komórkowych z niską przepustowością) czy osób mających problemy ze wzrokiem. Jeżeli weźmiemy tyle czynników do kupy to czy nadal warto tworzyć strony flashowe?

pozycjonowanie stron w technologii flash

Czy z technologii FLASH trzeba rezygnować?

Naszym zdaniem – niekoniecznie. Problem indeksacji strony dotyczy jedynie stron wykonanych całkowicie we FLASHu-u. Jeżeli jednak dobrze zastanowimy się nad układem naszej strony możemy pogodzić FLASH z pozycjonowaniem. Warto wszystko dobrze rozplanować – z myślą nie tylko o robotach ale i o ludziach. Jeżeli Flasha użyjemy tylko do dekoracji strony i jej niektórych elementów to czemu nie? Tak czy inaczej wykonywaniu strony w całości w tej technologii mówimy stanowcze.. Raczej nie ;-).

Pozycjonowanie strony w technologii FLASH
Oceń

One thought on “Pozycjonowanie strony w technologii FLASH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


pięć × = piętnaście