Optymalizacja strony cz. 1 – walidacja

Dzisiaj rozpoczynamy pierwszą część cyklu dotyczącego optymalizacji strony. Podczas tego cyklu dowiecie się czym jest optymalizacja i na jakie elementy strony internetowej i kodu należy zwrócić uwagę podczas optymalizacji strony.

Optymalizacja strony internetowej to nic innego, jak dostosowanie swojej witryny do użytkowników i robotów, które odwiedzają naszą stronę. Optymalizację strony możemy podzielić na:

  • optymalizację pod kątem zgodności ze standardami (walidacja),
  • optymalizację pod kątem prędkości wczytywania się strony,
  • optymalizację pod kątem wyszukiwarek internetowych,
  • optymalizację pod kątem dostępności dla użytkownika (UX).

W kolejnych cyklach naszego poradnika skupiać się będziemy na poszczególnych sekcjach optymalizacji. Na zakończenie gwarantujemy, że każdy użytkownik będzie wiedział czym jest optymalizacja oraz jak samodzielnie poprawić i dopasować swoją stronę internetową zarówno dla użytkowników jak i wyszukiwarek internetowych. A więc zaczynajmy.

Optymalizacja strony według standardów W3C – walidacja

World Wide Web Consortium (W3C) to organizacja, która ustala standardy tworzenia stron internetowych, dba o bezpieczeństwo w sieci, bada zawartość stron pod kątem nielegalnych treści oraz dba i chroni prawa autorskie. Jeśli zastosujemy się do poleceń, jakie daje nam walidator W3C i poprawimy te błędy, to możemy mieć pewność, że nasza strona będzie wyświetlać się zawsze na wszystkich przeglądarkach. Standardy te bowiem określają stronę w taki sposób, aby była ona dostępna dla wszystkich użytkowników internetu – niezależnie od tego jakiego sprzętu używają i jakie oprogramowanie mają na nim zainstalowane. Jest to także dostosowanie się do osób niepełnosprawnych, dzięki czemu po naszej walidacji strona powinna być także przyjazna dla osób niewidomych (dzięki zastosowaniu niezbędnego oprogramowania).

Jak przeprowadzić walidację strony?

Na stronie W3C znaleźć możemy specjalny, w pełni darmowy walidator, który sprawnie wskaże nam błędy jakie mamy na naszej stronie internetowej. Aby pokazać jak to działa przeprowadzimy walidację na podstawie naszej firmowej strony M40.pl. Po wejściu na stronę walidatora ukazuje nam się taki oto obraz:

walidator w3c

W miejscu Address musimy wpisać adres strony internetowej, której walidację chcemy przeprowadzić. My, tak jak już wspominaliśmy, sprawdziliśmy naszą firmową stronę.

w3c walidator m40

Walidator zwrócił nam 11 błędów. Nie jest to dużo. Dla porównania, znane polskie serwisy mają ich następującą ilość: WP – 218, Interia – 24, Zalando – 77. Walidator nie dość, że wskazuje nam błędy to jeszcze daje nam wskazówki jak te błędy usunąć. Oto przykład jednego z naszych błędów:

błąd w3c m40

Ten komunikat informuje nas o tym, że ten kawałek kodu jest niedopracowany i powinniśmy zamknąć ten kod używając slasha /. Wykonaliśmy to polecenie i przetestowaliśmy stronę ponownie.

walidator w3c m40 po poprawce

Zostało nam tylko 10 błędów do usunięcia. Na pytanie, czy dostosowanie strony do standardów jest koniecznie musimy odpowiedzieć sobie sami. Jeśli błędów jest 10, tak jak w naszym przypadku, można spokojnie poświęcić chwilę czasu na ich usunięcie. Jeśli nie – decyzja należy do nas. Warto podkreślić, że walidacja i ilość tego typu błędów na stronie nie jest istotna pod kątem wyszukiwarek internetowych. Poprawa strony wg wytycznych W3C służyć będzie jedynie polepszeniu dostępności naszej strony dla wszystkich użytkowników, na wszystkich urządzeniach.

Optymalizacja strony cz. 1 – walidacja
Oceń

One thought on “Optymalizacja strony cz. 1 – walidacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


dwa + = sześć