Jak ustrzec się przed filtrem od Google?

Sieć internetowa

Wyszukiwarki internetowe dążą do prezentacji najlepszych wyników wyszukiwania dla swoich użytkowników, aby na ich zapytanie w parę chwil dać oczekiwaną odpowiedź. Promocja stron w sieci polega na promowaniu takich użytecznych treści czy usług – jednak nie wszystkie metody są dozwolone mimo, że czasami przynoszą oczekiwany rezultat, który jednak jest zazwyczaj krótkotrwały – dlaczego? Wyszukiwarki internetowe takie jak Google nieustannie wprowadzają poprawki do swoich algorytmów, których zadaniem jest eliminacja stron, które próbują złymi metodami wpływać na ranking.

Jeśli takie działanie zostanie wykryte ze strony wyszukiwarki internetowej to możemy się spodziewać znacznego obniżenia ruchu lub usunięcia strony z indeksu. Jakie są te niedozwolone praktyki, które mogą skutkować filtrem wymieniamy poniżej:

1. Ukrywanie treści na stronie

Dla wyszukiwarek internetowych treść na stronie pełni olbrzymią rolę, jednak pamiętajmy, że treść ma być tworzona dla użytkowników i nie powinna być tworzona specjalnie pod roboty wyszukujące – zwłaszcza jeśli taki tekst będzie dostępny tylko dla wyszukiwarek internetowych. Zatem unikajmy: bardzo małych czcionek, czcionek w kolorze tła czy innych niedozwolonych technik ukrywania tekstu.

2. Upychanie słów kluczowych

Kolejny raz istota tekstu na stronie – to na jego podstawie jest oceniana przydatność strony – jednak upychanie słów i synonimów w sposób nienaturalny celem oszukania wyszukiwarek jest zabronione – tekst musi być użyteczny i czytelny dla użytkownika!

3. Kupowane linki

Ważność danej strony jest określana liczbą i jakością linków prowadzących do witryny, jednak umieszczanie masowo linków w tzw. farmach linków jest niedozwolone i bardzo szybko przynosi efekty odwrotne do oczekiwanych.

4. Kopiowanie treści z innych stron

Dla wyszukiwarek internetowych ważne są treści – unikalne i wyczerpujące temat, z których zadowoleni będą użytkownicy, dlatego premiują one unikalne, niepowtarzalne teksty. Jeśli strona składa się wyłącznie z przedruków informacji z innych witryn to może ona się liczyć z karą.

Przedstawione praktyki nie są jedyne, jednak najczęściej to one prowadzą do otrzymania kary od wyszukiwarki internetowej a często są popełniane przez nieświadomych użytkowników, którzy po prostu chcą osiągnąć dobre pozycje w wyszukiwarkach internetowych. Wyszukiwarki internetowe z dbałości o swoich użytkowników bardzo szybko wykrywają takie nadużycia, które mogą skończyć się karą/filtrem – obniżenie wszystkich pozycji o kilkadziesiąt miejsc czy nawet zbanowaniem i wykasowanie strony z indeksu wyszukiwarki. Jeśli jakakolwiek z tych złych praktyk jest u Ciebie zauważalna to koniecznie zaprzestań ich, ponieważ to co kiedyś mogło działać już wkrótce może pociągnąć Twoją witrynę w zapomnienie.

Jak ustrzec się przed filtrem od Google?
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


jeden + dziewięć =