Optymalizacja strony cz. 2 – prędkość strony

optymalizacja prędkość strony

Kolejna część cyklu o optymalizacji dotyczyć będzie prędkości strony. Odpowiemy w nim na najważniejsze pytania, takie jak:

  • jak przyśpieszyć czas wczytywania się strony?
  • jak sprawdzić czas wczytywania się strony?
  • dlaczego jest to ważne?

W poprzedniej części cyklu pisaliśmy o walidacji, czyli optymalizacji strony wg standardów. Jeśli nasza strona pomyślnie przeszła walidację, czas przejść do części drugiej.

Optymalizacja i poprawa prędkości wczytywania się strony

 

1. Jak sprawdzić prędkość wczytywania się strony?

Do sprawdzenia prędkości wczytywania się strony służy wiele darmowych narzędzi dostępnych w internecie. Do jednego z nich należy tester od Pingdom.com, według nas najlepsze narzędzie tego typu. Dostępne jest pod adresem tools.pingdom.com. Po wejściu na stronę ukazuje nam się takie oto narzędzie:

pingdom test prędkości witryny

Wystarczy tutaj wpisać adres swojej domeny a narzędzie zwróci nam prędkość, z jaką się ona wczytuje. Przetestowaliśmy tam nasz nowy projekt, stronę klubbiegaczam40.pl, która poświęcona jest naszemu klubowi biegacza M40. Oto wyniki:

klubbiegaczam40 prędkość wczytywania

Strona jest w trakcie tworzenia i testów, więc obrazuje nam podstawowe błędy podczas wczytywania się strony. Przede wszystkim czas wczytywania się strony wynosi 7.11 s. Według teorii jeśli użytkownik w ciągu 10 sekund nie zobaczy załadowanej strony, to najprawdopodobniej ją opuści. Jednak według nas, czas ten powinien być jeszcze nieco mniejszy. Im szybciej strona się załaduje, tym lepiej.

Drugim narzędziem, które warto użyć jest Google Page Insights. W skali od 0 do 100 zwraca nam miarodajny wynik tego, czy strona jest szybka i dostępna dla użytkownika. Co ważne – zarówno dla użytkowników desktopowych jak i mobilnych.

2. Jak poprawić prędkość wczytywania się strony?

1. Obrazki na stronie

Niektóre obrazki i zdjęcia na stronie mają bardzo duży rozmiar. Co za tym idzie – ich wczytywanie może zajmować dużo czasu. Pamiętaj, że nie każdy użytkownik internetu ma szybkie łącze. Obrazek, który ma 500 kB u jednej osoby może wczytywać się nawet kilka sekund.

2. Nieodpowiedni serwer

Czasami problemem jest serwer, który daje nam długi czas odpowiedzi. W takich wypadkach mamy dwa wyjścia: możemy kontaktować się z usługodawcą z prośbą o przyśpieszenie czasu odpowiedzi serwera, lub jeśli to nie podziała – przenieść stronę na inny serwer.

3. Cache

Cache umożliwia nam zapisanie niektórych plików statycznych w pamięci przeglądarki, dzięki czemu jeśli użytkownik wejdzie na naszą stronę po raz kolejny to załaduje się ona szybciej, ponieważ niektóre rzeczy będą już gotowe w jego pamięci podręcznej.

4. Wtyczki

Tego mogliście się nie spodziewać, ale tak jest. Niektóre wtyczki mogą znacząco spowolnić naszą stronę. Jak to sprawdzić? Jeśli mamy WordPressa możemy zainstalować wtyczkę o nazwie P3 Plugin Performance Profiler.

Czynników, które są powodem spowolnienia naszej strony może być więcej. Niektóre można wykryć za pomocą dokładnej analizy.

3. Dlaczego warto poprawić prędkość wczytywania się strony?

Przede wszystkim – prędkość wczytywania się strony ma wpływ na jej pozycję w Google. Dla osób, które o te pozycje walczą jest to zatem bardzo ważny czynnik. Ponadto warto pamiętać o tym, że jeśli strona wczytuje się wolno to użytkownik zwyczajnie ją opuści. Ponadto jest to ważne również w sklepach internetowych. Badania (prowadzone m.in. przez Amazona) dowodzą, że im wolniej wczytuje się strona, tym bardziej spada współczynnik konwersji. Co to oznacza? Im czas ładowania się strony był dłuższy, tym mniejszy był ruch na niej (także między kartami) i przede wszystkim sprzedaż zmalała aż o 20%.

Jeśli zatem Twoja strona wczytuje się zbyt wolno – nie czekaj aż stracisz klientów. W problemach z prędkością ładowania się strony chętnie pomogą eksperci z M40.pl.

Optymalizacja strony cz. 2 – prędkość strony
Oceń

2 thoughts on “Optymalizacja strony cz. 2 – prędkość strony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


× dwa = szesnaście