Dlaczego warto zdobywać linki do strony

link building

Ilość i jakość linków, jakie prowadzą do naszej strony internetowej wpływają na popularność oraz wysokość w wynikach wyszukiwarek internetowych. Linki są jednym z najważniejszych czynników które Google bierze pod uwagę przy ocenie naszej witryny. Kilka lat temu liczyła się tylko ich ilość, co przełożyło się na bardzo duży spam i niską wartość umieszczanych treści, gdzie lokowane były odnośniki. Ich liczba podchodziła nawet do kilku tysięcy. Takie działania spowodowały, że Google zaczęło zwracać uwagę na jakość i wprowadziło algorytmy Pingwin i Panda, które mają za zadanie wyłapać gorsze strony. Według ogólnych standardów, sztuczne linkowanie jest niezgodne z zasadami Google. W szczególności karane są portale, których linki prowadzą z tzw. farmy linków, niskiej jakości katalogów stron, a także te, które wykorzystują systemy wymiany linków. Taki sposób zdobywania odnośników może doprowadzić do nałożenia filtra lub całkowitego usunięcia z wyników wyszukiwarki, gdyż zostanie zbanowana. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, kiedy naciska się na firmę pozycjonującą o jak najlepsze i szybkie efekty. Bezpieczne pozycjonowanie to proces długofalowy, który wymaga cierpliwości. Szczególnie cały proces wydłuża się w przypadku trudnych, konkurencyjnych fraz.

Do kontroli linków prowadzących do naszej strony internetowej możemy wykorzystać różne narzędzia dostępne w formie darmowej, jak i płatnej. Każdy właściciel powinien założyć dla swojego portalu konto, które Google udostępnia dla webmasterów, a mianowicie Google Search Console. Za darmo możemy sprawdzić ilość linków, stan indeksowania, dodać mapę witryny, a także sprawdzić, czy nie dostaliśmy filtra ręcznego. Obsługa konta jest bardzo prosta, dodatkowo Google udostępnia pomocne instrukcje.

Drugim, bardzo pomocnym narzędziem do szerszej analizy linków jest MajesticSEO. Jest płatne, ale udostępnia więcej danych o konkretnych odnośnikach. Stosowane jest najczęściej przez profesjonalistów, w szczególności agencje interaktywne, które mogą zdobyć cenne informacje o kliencie jeszcze przed podpisaniem umowy. MajesticSEO udostępnia liczbę linków oraz ich źródła, na jakie anchory pozycjonowana jest dana strona, pokazuje udział linków nofollow/dofollow. W głównej mierze wykorzystywany jest do badania wartości linków prowadzących do strony.

Warto zwracać uwagę na jakość portali, które linkują do naszej strony. Dobre źródła pozytywnie wpływają na naszą pozycję w wyszukiwarkach. Pamiętajmy, że masowe działania mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Dlaczego warto zdobywać linki do strony
Oceń

4 thoughts on “Dlaczego warto zdobywać linki do strony

  1. Ja od dłuższego czasu stosuję Majestica na zmianę z Ahrefsem i w dalszym ciągu nie mogę się zdecydować przy którym narzędziu pozostać na stałe. Jednak wielkiej różnicy raczej nie ma. Pozdrawiam.

  2. Majestic i ahrefs oferują w mojej ocenie nieco zróżnicowane usługi. Jednak jakoś przeraźliwie się nie różnią. Truizmem jest jednak, że bez nich jest dziś ciężko.

    Ocena 5 dla artykuły. Nie wiedzieć czemu, ktoś ocenił słabiej. Niektórym się nie dogodzi.

    Dobry wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


dziewięć + trzy =