Jaką przeglądarkę wybierają Polacy?

najpopularniejsze przeglądarki internetowe w Polsce

dziesięć najpopularniejszych przeglądarek w PolsceNie od dziś wiadomo, że Google Chrome jest aktualnie najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie. Oczywiście w wyniku globalnym, ponieważ np. w Chinach Chrome nie cieszy się zbytnią popularnością. A jak jest w Polsce?
Postanowiliśmy dokładnie przeanalizować dane, jakie udostępnia nam firma Gemius. Jeszcze w I kwartale 2007 roku na szczycie listy uplasowana była przeglądarka Microsoftu – Internet Explorer (MSIE). To do niej należało wtedy 70% rynku. Stopniowo jednak rynek przeglądarek przejmował już Firefox, aby w kwartale II 2009 roku przegonić MSIE. W tym czasie do akcji wkroczyła już przeglądarka od Google – Chrome. W I kwartale 2012 roku udało jej się przebić nad MSIE zostawiając ją na trzecim miejscu, mając 23.28% rynku przeglądarek. Od tamtej pory Chrome nieustannie gonił Firefoxa. Z danych firmy Gemius wynika, że cel został już osiągnięty. W III kwartale 2014 roku. Jeszcze z danych z tygodnia od 28 lipca do 3 sierpnia Firefox miało niewielką przewagę, by już w kolejnym tygodniu uplasować się na miejscu drugim. Na chwilę obecną przeglądarka od Google ma o 0.75% udziału w rynku więcej niż Firefox. Czy tak już pozostanie? Czy Chrome ostatecznie wyprze resztę przeglądarek?

Warto też wspomnieć o pozostałych przeglądarkach używanych przez Polaków. Na pierwszych trzech miejscach znajdują się, tak jak już wspomnieliśmy – kolejno Chrome, Firefox i MSIE. Czwarte miejsce przysługuje WebKit Mobile z wynikiem 6.58%, piąte należy do Opery (6.37%).

Całe zestawienie dziesięciu najpopularniejszych przeglądarek w Polce poniżej:
(dane z tygodnia 11.08.2014 – 17.08.2014)

1. Chrome (33.87%)
2. Firefox (33.12%)
3. MSIE (13.47%)
4. WebKit Mobile (6.58%)5. Opera (6.37%)
6. Chrome Mobile (3.15%)
7. Safari (1.15%)
8. IEMobile (0.79%)
9. Opera Mini (0.69%) →
10. Maxthon (0.20%) →

Z danych przedstawionych przed firmę Gemius wynika również, że przeglądarki mobilne cieszą się coraz większą popularnością. Oznacza to, że coraz więcej osób korzysta z przeglądarek na swoich smartfonach i tabletach.

Podsumowując – na chwilę obecną Chrome przegoniło Firefoxa i stało się liderem wśród przeglądarek używanych przez Polaków. Jest to aktualnie tendencja wzrostowa, czy tak już więc zostanie? Okaże się w najbliższym czasie.

Jaką przeglądarkę wybierają Polacy?
Oceń

One thought on “Jaką przeglądarkę wybierają Polacy?

  1. Sama komputerze używam Chrome, ze względu na prostotę, szybkość działania, fajne wtyczki, połączenie Chrome z kontem przez co gdy przełączam się między urządzeniami, to mam te same zakładki i ulubione…Dodać do tego różne rozszerzenia i dodatki i mamy przeglądarkę doskonałą…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ cztery = jedenaście