7 podstawowych błędów przy optymalizacji SEO strony www – sprawdź czy ich nie popełniasz.

Optymalizacja SEO

Optymalizacja strony www to podstawa przed rozpoczęciem wszelkich działań pozycjonerskich. Nawet jeśli już pozycjonujesz stronę internetową warto sprawdzić czy ich nie popełniasz.

1. Strona jest zablokowana dla robotów internetowych.

Ta sytuacja zdarza się bardzo rzadko, ale trzeba na to uważać. Jeśli na stronie ustawione są znaczniki meta: <meta name=”robots” content=”noindex”> to strona nie będzie w ogóle indeksowana przez wyszukiwarki co oznacza, że nikt nie trafi na stronę np. z Google. Jest to bardzo poważny błąd. Taki parametr może być ustawiony również w pliku robots.txt, który może blokować dostęp dla robotów na całej strony lub na jej części.

Co jakiś czas należy to kontrolować, gdyż zdarzały się sytuacje, że np. stara firma pozycjonująca stronę nieetycznie blokowała strony klientów.

Jak to sprawdzić:

  • najłatwiejszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarce google adresu swojej strony. Jeśli strona została znaleziona to na 99% nie jest ona zablokowana
  • zobacz źródło strony w wyszukiwarce (prawy przycisk myszy / pokaż źródło strony) i wyszukaj frazy „noindex”. Jeśli jej nie ma to wszystko jest dobrze.
  • wejdź na swoją stronę www.nazwastrony.pl/robots.txt i sprawdź czy czasem nie ma ustawionego parametru na całą stronę lub na jej część.

2. Źle ustawiony metatag tittle.

Metatag title to jeden z ważniejszych tagów przy optymalizacji stron internetowych. Powinien on zawierać słowa kluczowe, które chcemy pozycjonować oraz nazwę firmy. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie przesadzić z ilością słów kluczowych w title. Przyjmuje się też orientacyjną liczbę ok 80 znaków do wpisania. Im więcej słów kluczowych wpiszemy do title tym każde z nich będzie miało mniejszą moc. Dlatego róbmy to optymalnie. Dobrze zaprojektowany title może przyjmować wartość: „Nazwa firmy – słowo kluczowe, słowo kluczowe – Miasto” czyli np. „M40.pl – skuteczne pozycjonowanie stron Poznań”.

Jak to sprawdzić:

  • Najedź myszką na nagłówek strony (zakładki) otwartej w wyszukiwarce. Pod kursorem myszy pojawi się cały tytuł strony
  • Pokaż źródło strony i odszukaj kodu <title>.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie optymalizacji strony internetowej zgłoś się do nas: kontakt@m40.pl , www.m40.pl

3. Brak metatagu description na wszystkich podstronach.

Metatag descłription nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie jednak jest on bardzo ważny, gdyż jest to opis strony, który wyświetla się w wyszukiwarce Google. Powinien on być napisany naturalnie i przedstawiać to co znajduje się na podstronie. Można użyć w nim słów kluczowych tylko trzeba to zrobić naturalnie. Optymalna długość description to między 140-180 znaków, ale należy pamiętać, że w wyszukiwarce będzie widoczna mniejsza ilość tekstu. Ten tag wpływa na klikalność dlatego ważne, żeby dopisać tam komunikat typu call2action.
Częstym błędem jest brak tego tagu na podstronach serwisu lub powtarzanie go na wszystkich podstronach. Pamiętaj, żeby każda podstrona zawierała unikalny i dobrze dopasowany opis.

Jak to sprawdzić:

  • Wpisz w wyszukiwarkę Google adres swojej strony lub podstrony a zobaczysz jej początkowy opis.
  • Pokaż źródło strony i odszukaj kodu <description – wtedy zobaczysz dokładnie cały kod.

4. Wolne ładowanie się strony.

Google ostatnio bardzo mocno bierze pod uwagę szybkość ładowania się strony. Ma to także znaczenie dla odwiedzających. Jeśli Twoja strona długo się ładuje to potencjalni klienci mogą szybko ją opuścić.

Jak to sprawdzić:

Chciałbyś otrzymać profesjonalny, darmowy audyt strony www? Zgłoś się do nas: https://www.facebook.com/events/906465079467362/

5. Brak wersji mobilnej strony.

Podobnie jak wyżej ważne jest, żeby strona została zoptymalizowana do urządzeń mobilnych. Przy tej okazji dbasz o optymalizację oraz wygodę swoich odwiedzających.

Jak to sprawdzić:

6. Brak parametru alt w zdjęciach.

Zdjęcia powinny być opisane tagiem HTML alt. Dla wyszukiwarki jest to opis zdjęcia. Warto dodawać w nim słowa kluczowe, jednak trzeba uważać, żeby nie przesadzić z ich ilością.

Jak to sprawdzić:

  • Zobacz źródło strony i wyszukaj kodu obrazków <img…  zaraz za nim powinien zleźć się parametr alt=”…”

7. Zduplikowana treść na stronie.

Bardzo istotne jest to, żeby na Twojej stronie znalazły się unikalne teksty, czyli nie skopiowane z innych stron. Problem dotyczy głównie sklepów internetowych, w których często opisy produktów kopiowane są z innych sklepów lub po prostu takie same opisy producent dostarcza do wielu sklepów. Problem ten też pojawia się w mniejszych stronach. Dlatego warto sprawdzić jak to wygląda na Twojej stronie www.

Jak to sprawdzić:

  • Skopiuj część tekstu ze strony do przeglądarki google (możesz skopiować całe zdanie lub kilka zdań). Jeśli w wyniku wyszukiwania pojawią się inne strony niż Twoja z pogrubionym, skopiowanym tekstem to znaczy, że być może masz ten problem.

 

Optymalizacja to podstawa działań pozycjonerskich. Jeśli chcesz aby Twoja strona wyświetlała się wysoko w wynikach wyszukiwania należy wykonać wiele innych działań. Zgłoś się do nas a chętnie doradzimy i wypozycjonujemy Twoją stronę www.

Optymalizacja SEO

7 podstawowych błędów przy optymalizacji SEO strony www – sprawdź czy ich nie popełniasz.
Oceń

One thought on “7 podstawowych błędów przy optymalizacji SEO strony www – sprawdź czy ich nie popełniasz.

  1. Bardzo ciekawy artykuł, powiem że mało takich pouczających treści. Moja przygoda z seo jest nie wielka, ale ciągle idę tą ścieżką i ciągle się uczę. Przyznam po przeczytaniu tego wpisu, dotarło do mnie że jeszcze bardzo bardzo dużo muszę się nauczyć, ponieważ wiele tych błędów popełniam, no ale po są błędy żeby się na nich uczyć. Dzięki za wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


osiem + pięć =